Bu Blogda Ara

4 Ocak 2011 Salı

2005'ten 2006'ya

2005’in son günlerinde ardı ardına piyasaya sürülen yeni albümler, 2006’nın ilk ayları boyunca bizi oyalayacağa benzer. İşte 2006’ya hızlı bir giriş yapan müzik dünyasında gündeme düşen albümler:


Müfide İnselel

Yıllardır müzikle haşır neşir olmasına ve bir süredir farklı isimlerin albümlerine bir dolu beste vermesine karşın, kendi adını taşıyan ilk albümünü piyasaya sürmekte acele etmeyen Müfide İnselel, popüler şarkılarda duymaya pek de alışık olmadığımız kelimelerle ördüğü şiirli şarkı sözleri ve çok melodik besteleriyle dikkat çekiyor. Türk popu muazzam bir şarkıcı değil belki ama etkileyici bir şarkı yazarı kazandı, orası kesin.


Candan Erçetin – “Aman Doktor”

Türk – Yunan ahbaplığı televizyon dizisi olur da albüm olmaz mı ? Olur elbet. E peki bunu en Makedon gırtlaklı şarkıcımız Candan Erçetin yapmaz mı ? Yapmış netekim. Fena da olmamış hani. Hepiciğini bin yıldır ezber ettiğimiz o şahane şarkılar, azıcık Yunanca azıcık Türkçe, ortaya karışık huzurlarınızda. Kapak kompozisyonunu ayakta alkışlıyor, şarkıların tarihçelerini bulup çıkarmak için gösterilen emeğe şapka çıkarıyor ve rembetiko havaların Candan Erçetin’e şansonlardan bin kat daha yakıştığını söylemeden geçemiyorum.Elif Nun – “Amenna”

Aykut Gürel bir deli cesaretiyle yeni yeni isimlere albüm yapmaya devam ediyor. İlk albümünü İrem Records etiketiyle piyasaya çıkaran Elif Nun, çoğunlukla kendi imzasını attığı şarkılarıyla otantik mi desek, eksantrik mi, bir alternatif pop kulvarından gideceğe benziyor ki hayırlara vesile olur inşallah.


Seden Gürel & Keremcem – “Maia”

Hala Türkçe bir karşılık bulamadığımızdan “maxi-single” tabiriyle tanımlamak zorunda kaldığımız bu çalışma yine bir Aykut Gürel prodüksiyonu. Genç kızla olgun adamın aşkını anlatan “Küçük Bir Aşk Masalı” bu albümde olgun kadınla genç erkeğin aşkını anlatır hale dönüşmüş ki dinlerken insanın ön yargılarını sorgulayası geliyor. Seden Gürel yine şahane. Ne var ki Keremcem için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Dilinden dökülen kelimelere sahip çıkmayan, ürkek bir şarkıcı, şarkılarda anlatılan tutkulu aşkları pek inandırıcı kılamıyor.


Seksendört

Üniversite gençliğinin yeni ilahları olmaları an meselesi (hatta bu satırları okuduğunuz günlerde olmuş bile olabilirler). Alaturka sularında gezinen melodileri, kadın-erkek ilişkisinden gayrisini dert etmeyen şarkı sözleri, ucundan kıyısından rock tınılarıyla pek sevildiler ve sevilmeye de devam edecekler gibi gözüküyor. Hiç muhalif olmamak, tatlı su muhalifi olmaktan daha gerçekçi olabilir mi acep (söz morun aslımından dışarı) ?


Nilüfer – “Karar Verdim”

Artık bir zorlamaya dönüşmüş Kayahan ortaklığına kavgalı gürültülü bir nokta koyan Nilüfer, ilk defa kendi besteleriyle dinleyici karşısına çıkıyor. Bunca yıldır piyasada dirsek çürütmüş bir şarkıcının artık kendine ait sözler söylemesi, üstelik bunu Nilüfer gibi ketum bir ismin kendini ele vermek pahasına yapması alkışa değer. Her şeyiyle dört dörtlük bu albüm, belki biraz demode bir müzikal anlayış taşıyor ama zaten memlekette hiç kimse de Nilüfer ve dönemdaşlarından Madonna  performansı beklemiyor. Bu sözüm de berikilerin kulağına küpe olsun (onlar kendini bilir) !
 

Yukarıda bahsi geçen albümlerin yanı sıra, Nazan Öncel’in popülerliğin tadını almadan evvel neşreylediği üç şahane albüm (özellikle piyasada CD formatında bulunmayan “Göç” albümü), tek bir box-set haline piyasaya sürüldü ki Allah razı olsun akıl edenlerden. 


Arabesk müziğin en dokunaklı ve en zarif sesi  Esengül’ün şarkıları da Uzelli Plak marifetiyle üç cd halinde satışa çıktı da yıllardır plak ve kasetlerini bulmak için çırpınıp duranlar rahat bir nefes aldı.


Son olarak “Kuşum” Aydın’ın “Kırmızı Kart” adlı yeni albümünü ben gibi alanınız ve daha fenası dinleyeniniz varsa, yarattığı tahribatı bertaraf etmek için Gökhan Kırdar’ın bir dolu bonus materyal içeren çift cd’li “Yerine Sevemem” albümünü tavsiye edebilirim. 

OCAK 2006

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder