Bu Blogda Ara

8 Şubat 2013 Cuma

Emina Sandal - "Kimse Yok mu?"Emina Sandal’ın internette resmi internet sitesi olarak gözüken ve epeyce acemice hazırlanmış bir sayfada övgülerle dolu bir biyografisi var. Özellikle şu cümleler onu tanımayanlar ya da yanlış tanıyanlar için açıklayıcı olabilir: “Sırbistan, Bosna-Hersek, Hırvatistan & Makedonya ve diğer Eski Yugoslavya'dan ayrılmış devletlerin en tanınmış şarkıcılarındandır. Dünyaca ünlü isimlerle de düet yapmıştır. Albümleri milyonlar satmış, yüzlerce uluslararası konser vermiştir. Ancak Türkiye'de evlenip yerleşme kararı aldıktan sonra kariyerine bir süre ara vermiş, ardından sadece ülkesinde işine devam etmeye başlayıp Türkiye'de kariyer yapmamaya karar vermiştir. Bu yüzdendir ki; Balkanların en ünlü şarkıcısı niteliğindeki Emina Jahović Sandal, Türkiye'de yanlış bir şekilde; sadece Mustafa Sandal'ın eşi olarak tanınmaktadır.”

Ancak yine de cümlelerin büyüsüne kapılıp beklentinizi yükseltmenizi tavsiye etmem, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Zira Emina Sandal’ın Balkan ülkelerindeki başarısını Türkiye’de tekrarlaması bu şartlar altında bir hayli zor görünüyor.


2012 yılında Mustafa Sandal’ın “Ego” adlı albümünde kocasıyla bir düet yaparak, bir de Erdem Kınay'ın "Proje" adlı albümünde İngilizce sözlü “Broken adlı şarkıyı seslendirerek Türk müzik piyasasında boy gösteren Emina Sandal, Kasım ayında da ilk teklisini yayımladı. Tüm bunlardan önce de Lale Devri adlı dizide bir müddet başrol oynamış, ancak oyunculuğu pek itibar görmeyince diziden ayrılmıştı.

DMC etiketiyle yayımlanan teklide sözleri Mustafa Sandal’a, bestesi Emina Sandal ve Bojan Dugic’e ait “Kimse Yok mu?” adlı şarkı yer alıyor. Neresinden baksanız vasatın altında, üçüncü sınıf bir pop şarkısı bu. Emina Sandal epeyce aksanlı bir Türkçeyle, zaten renksiz ve ruhsuz bu şarkıyı alabildiğine renksiz ve ruhsuz bir biçimde seslendiriyor.


Kapak fotoğraflarındaki iddialı pop-star görüntüsü, sadece kapak fotoğraflarında kalıyor ve ne şarkı ne de Emina Sandal’ın şarkıcılığı heyecan uyandırıyor. Sandal’ın Türk pop müziği piyasasında kendine bir yer bulabilmesi için Balkanlardaki şöhretini bir kenara koyup, işe sıfırdan başlaması gerekiyor. Buna gerek var mı, yok mu derseniz, onun muhasebesini de kendisine bırakalım. 

OCAK 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder