Bu Blogda Ara

27 Mayıs 2014 Salı

Cansu - "Kalk Gel Bana"


İlk albümü “His”, 2011 yılında piyasaya çıkmış olsa da Cansu’nun adını başkalarına verdiği şarkılar/şarkı sözleriyle duymuştuk biz. Kendi şarkılarından oluşan ilk albümünde ise bu kez şarkıcı olarak karşımıza çıktı. Kendi halinde, kendi müziğini öneren, derli toplu bir albümdü bu. 2013 yılında ise dijital platformlarda yayımlanan “Batak” adlı teklisiyle sanki bir parça daha dikkat çekici olma iddiasında idi Cansu. Erkin Koray müziğinin tınılarını taşıyan ve hiç de fena bir şarkı olmayan “Batak” beklediğim kadar ses getirmedi. Sanki yeterli tanıtım da yapılmadı şarkı için. Geçtiğimiz günlerde ise Cansu’nun yeni teklisi “Kalk Gel Bana”, Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle dijital platformlardaki yerini aldı.


Yine ilk albümündeki, aslında genel olarak bütün Cansu şarkılarındaki çizgiye yakın bir şarkı yapmış Cansu. Büyük sözler, abartılı cümleler barındırmayan, derdini olanca yalınlığı ve naifliğiyle anlatan, dokunaklı bir kadın şarkısı “Kalk Gel Bana”. Çağrı Telkıvıran tarafından yapılan düzenleme de bunun altını çiziyor ve şarkı ılık bir bahar meltemi gibi okşuyor dinleyenin kulağını. Bunda Cansu’nun şarkı söyleme stilinin de etkisi var elbette. Çok yumuşak, çok feminen, bir parça kırılgan ve teknik olarak da tertemiz (belki de bu yüzden “Batak” gibi agresif bir şarkıyı kendisi söylememeliydi diye düşünmüşümdür.)

Bununla birlikte şarkının klibi ve onunla paralel görsellikteki dijital tekli kapağı çok başka bir iddiada. Son dönemde izlediğim en göz alıcı klip; buna amenna. Ama keşke bu görsel çalışma daha hareketli ve eğlenceli bir şarkı için kullanılsaymış. Klip şarkının üzerine çıkmış gibi duruyor. Şarkı neresinden baksanız o derece iddialı ve dikkat çekici değil çünkü.

NİSAN 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder