Bu Blogda Ara

27 Mayıs 2014 Salı

Emre Altınok - "Firar"


Çocuk yaşlarında gitar çalmayı öğrenen, 2003 yılından itibaren sahnede çalıp söylemeye başlayan Emre Altınok, Serhan Yasdıman, Serhat Şensesli, Mustafa İşleyen gibi ehil müzisyenlerden oluşan MelodiMenko adlı orkestrasıyla 2006 yılından bu yana hem İspanyolca hem de Türkçe flemenko ve pop şarkılar söylediği sahne programları yapmaya devam ediyor.

Türün sevenlerinin yıllardır yakından takip ettiği Altınok’un ilk albümü “Dört Duvar”, 2011 yılında piyasaya çıkmıştı. Sözleri İlke Özalp Altınok, bestesi Emre Altınok imzası taşıyan “Firar” adlı şarkının bulunduğu tekli ise geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle dijital platformlarda yayımlandı.


Görünen köy kılavuz istemiyor. İspanya, Endülüs ve Doğu Akdeniz coğrafyasının müziği hem ritmik hem de melodik açıdan Türk insanın kulağına çok yakın ve bu yüzden de her daim sevildi/seviliyor. Pop müzik zaten yeterince bu kaynaktan beslenirken “Ağla Gitar Çal Gitar” gibi, “Endülüs’te Raks” gibi alaturka örnekler bile yapıldı zamanında. Geçmişte Ajda Pekkan’dan Erol Büyükburç’a, yakın geçmişte Aşkın Nur Yengi’den, Sertab Erener’e bir dolu şarkıcının bir dolu şarkısında duyduk/sevdik bu müziğin izlerini. Kariyerini tamamen bu tür üzerine inşa edenler de oldu; Ege gibi, Yaşar gibi, Onur Mete gibi… İşte Emre Altınok’u da bu ikinci kategoriye dahil edebiliriz.


Kıvrak melodisi ve akılda kalıcı sözleriyle “Firar”, ilk dinleyişte kulağa yerleşiyor. Gitarların çalınış biçiminden, geri vokaline, ritim yürüyüşünden Altınok’un kırçıllı sesine dek her ayrıntısıyla tipik bir Türkçe flemenko-pop şarkısı bu. Emre Altınok kendinden emin ve net şarkı söyleme biçimiyle şarkıcı olarak hemen dikkat çekiyor. Kim tarafından yapıldığını bilemediğim düzenleme de (dijital teklilerin künyesizlik sorunu ve basın bültenine bu bilginin yazılmamış olması nedeniyle) türün bütün gerekliliklerini sonuna kadar yerine getiriyor. Ne ki şarkıyı kimin söylediğini bilmeden dinleseydim hiç tereddütsüz Onur Mete diyebilirdim; o derece bir karakteristik benzerlik söz konusu, bunu da söylemeliyim. 

NİSAN 2014 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder